Sterylizacja

STERYLIZACJA/KASTRACJA – DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE!

 

1. Na czym polega ZABIEG STERYLIZACJI/KASTRACJI –
Sterylizacja suki czy kastracja psa, to zabieg chirurgiczny, w efekcie którego zwierzę staje się bezpłodne nieodwracalnie. Suczkom usuwa się podczas zabiegu jajniki, jajowody i macicę, samcom jądra i najądrza. Po zabiegu sterylizacji suczka nigdy nie będzie miała potomstwa i cieczki, a wykastrowany samiec po zabiegu nie będzie odczuwał popędu płciowego.

13173809_879499362160850_6455893315872643848_n Zwierzęta już w kilka dni po zabiegu wracają do zdrowia. U samic zabieg można przeprowadzać w różnym wieku, jeżeli jest taka możliwość to przed pierwszą cieczką lub miesiąc po niej – dzięki temu można niemal w 100% uchronić je przed bardzo realnym zagrożeniem zachorowania na nowotwór gruczołu mlekowego. Sterylizacja przeprowadzona w młodym wieku nie wpływa negatywnie na psychiczny i fizyczny rozwój suki. W przypadku samców również nie ma ograniczeń wiekowych, najbardziej optymalny wiem dla wykonania zabiegu to wiem 7-12 miesięcy.

2. Zalety STERYLIZACJI/KASTRACJI to min.:
– Sterylizacja i kastracja zapobiega przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu psów
– Ochrona suki przed ropomaciczem
– Ochrona suki przed nowotworem gruczołu mlekowego
– Ochrona suki przed nowotworami narządów rodnych
– Zapobieganie ciążom urojonym
– Zapobieganie nowotworom układu płciowego, przepuklinom, schorzeniom prostaty u samca
– Wykastrowany samiec staje się mniej pobudliwy, nie wdaje się w bójki o sukę z innymi samcami, nie ma skłonności do włóczęgostwa, ma mniej dominujący charakter.

3. MITY DOTYCZĄCE STERYLIZACJI/KASTRACJI !
1. Każda suczka powinna mieć raz w życiu szczenięta….. – to mit, medycyna nie określa żadnych powodów, dla których suczka powinna być choć raz w życiu pokryta. Ciąża nie zapobiega chorobom nowotworowym czy ciążomae30de0fa3dc8e999027f6cd3c0bd9f9 urojonym. Ciąża i poród to dla organizmu suczki bardzo duży wysiłek. W przepełnionych polskich schroniskach – część psów/suczek to właśnie efekt takiego podejścia do rozrodu !
2. Nie chcę pozbawiać mojej suni radości macierzyństwa…….
3. Mój pies po kastracji będzie taki ,,bez charakteru”………..
4. Chcę mieć szczeniaki po mojej suczce/piesku….
5. Umiem dopilnować swoje zwierzę …

Na te i wiele innych mitów odpowiedź jest jedna – to MY udomawiając psy czy koty staliśmy się za nie odpowiedzialni. Sterylizacje i kastracje to jedyne w pełni skuteczne i humanitarne sposoby, by ograniczyć zbyt dużą populację psów/kotów.                         Wysterylizowane/wykastrowane zwierzęta nie cierpią psychicznie z powodu niemożności posiadania potomstwa. Cierpią za to te, które odczuwają popęd płciowy, a nie mogą go zaspokoić. Sterylizacja i kastracja zapobiegają groźnym chorobom, na które mogą zapaść nasi pupile.

Bądźmy mądrze odpowiedzialni – Zapraszamy do odwiedzania schronisk – tam naocznie przekonacie się, że sterylizacja/kastracja są NAPRAWDĘ potrzebne.

ulotka_sterylizacja_1